Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcılar (UID’ler) ile sağlanan insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder.Giderek artan bir şekilde, çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar daha verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak, müşterileri daha iyi anlamak için IoT teknolojisini kullanmaktadır.

Nesnelerin İnterneti (IoT) nasıl çalışır?

 • Bir Internet of Things ekosistemi, ortamlarından elde ettiği verileri toplamak, göndermek ve üzerinde işlem yapmak için yerleşik işlemcileri, sensörleri ve iletişim donanımlarını kullanan web özellikli akıllı cihazlardan oluşur.

 • IOT cihazları, topladıkları sensör verilerini bir IOT ağ geçidine veya verilerin yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği veya yerel olarak analiz edildiği buluttan başka bir uç cihaza bağlayarak paylaşır. Bazen, bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket eder.

 • Cihazlar işlerin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapar, ancak insanlar cihazlarla etkileşimde bulunabilir. Örneğin, onları ayarlamak, talimat vermek veya verilere erişmek gibi. Bu web özellikli cihazlarla kullanılan bağlantı, ağ ve iletişim protokolleri büyük ölçüde konuşlandırılan belirli IOT uygulamalarına bağlıdır.

Internet Of Things (IoT) Faydaları

 • IOT, şirketlere iş stratejilerini geliştirmek için araçlar sunar. En önemli avantajlardan biri, işletmelerin sağladığı endüstriyel internet işletmelerinin öngörücü bakımlarıdır. Örneğin, meydana gelmeden önce, bir parça bozulmadan veya bir makine bozulmadan önce şirketlerin bu sorunları çözmek için harekete geçmelerini sağlar.

 • Diğer bir önemli avantajı ise, iyileştirilmiş saha servisidir. IOT teknolojileri, saha servis teknisyenlerinin, büyük sorun haline gelmeden önce müşteri ekipmanlarındaki olası sorunları tespit etmelerine yardımcı olarak, servis çalışanlarının sorunları önceden çözmelerini sağlar.

 • Varlık izleme başka bir IOT avantajıdır. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, tedarik zinciri boyunca ürünlerin konumunu, durumunu izlemek için varlık yönetimi sistemlerini kullanabilir. Sistem, mallar zarar görürse veya zarar görme riski altındaysa, durumu düzeltmek için derhal veya önleyici önlem alma şansı vererek anında uyarılar gönderir.

 • IOT, daha fazla müşteri memnuniyeti sağlar. Ürünler nesneler internete bağlandığında, üretici, müşterilerin ürünlerini nasıl kullandıklarına dair verileri yakalayabilir ve analiz edebilir. Üreticilerin ve ürün tasarımcılarının gelecekteki IOT cihazlarını uyarlamalarını ve daha fazla müşteri merkezli ürün yol haritaları oluşturmalarını sağlar.

 • IOT ayrıca tesis yönetimini de olumlu katkılar sunar. Fabrika içindeki belirli koşullara duyarlı olması nedeniyle, sensörler titreşimleri, sıcaklıkları ve optimal olmayan koşulların altında çalışma koşullarına yol açabilecek diğer faktörleri izleyebilir.

Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri

Günümüzde Nesnelerin İnterneti, küçük ev aletlerinden akıllı şehirlere kadar uzanmakta. Tabi ki burada oluşan veriler Big Data olarak karşımıza çıkmaktadır. Nesnelerin İnternetinde kullanılan verilerin anlamlandırılarak ve farklı verileri analiz ederek oluşturduğu büyük veri çok değerlidir.

Büyük veri yani Big Data hayatımızdaki tüm dijital verilerin bir yerde toplanıp birikmesi sonucu oluşmaktadır. Buradaki veriler kişi ya da yapay zekalar tarafından analiz edilip günlük hayatımızda birçok işimize yaramaktadır.

akıllı IoT çözümleri

İnsanları, nesneleri ve işleri birbirine bağlayın

Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarımız ve teknolojimizle şirketinizi tamamen birbirine bağlı yönetin. Yeni iş modelleri geliştirebilir, uyum sağlama süreçlerini merkezden kontrol altına alarak destekleyebilirsiniz.

IoT Uygulamalarımız

Nesnelerin interneti çözümlerimiz, çok yönlü işlevleri ve entegre güvenlik anlayışı ile destek sunar. Öngörücü bakım ve servis, bellek içi varlık izleme, bağlantılı araç analitikleri,müşteri memnuniyeti, sensör ve iş verileri entegrasyonu gibi bir çok özelliği mevcut olan Melasoft IoT yazılımını keşfedin.

 • Kurumsal IoT Uygulamaları

 • Mevcut iş sistemleriyle entegrasyon

 • İş kolları için değer odaklılık

IoT Teknolojilerimiz ve Hizmetlerimiz

Dönüşüm süreçlerinizde, IoT stratejisi oluşturmanıza ve uygulamanıza yardımcı olabilir ve işiniz için doğru IoT uygulamalarını vemimarisini uygulayabilmenize destek oluyoruz.

 • Sunucu bazlı veya bulut

 • SAP ve üçüncü parti uygulamalarıyla entegrasyon

 • İleri bilgisayar, depolama ve iş semantikleri

 • Kullanıcıya Özgün Tasarım düşüncesi yaklaşımı

 • Çevik uygulama ve ROI (yatırımın geri dönüşü) için hızlandırma paketleri

 • e2e özelleştirilmiş IoT hizmetleri ve danışmanlık

BİR SONRAKİ ADIMINIZ…

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin!

Uyum Çözümleri

Avrupa
Almanya
Polonya
Serbia
Sırbistan

© Melasoft Information Technologies