Payment Gateway

Ödeme hizmeti, e-işletmeler, çevrimiçi perakendeciler, interneti etkin kullanan geleneksel işletmeler veya kendi mülkünde hizmet veren geleneksel işletmeler için kredi kartı veya doğrudan ödeme işlemlerini yetkilendiren bir e-ticaret uygulaması hizmet sağlayıcısı tarafından sağlanan bir satıcı hizmetidir.

Payment Gateway, birçok perakende satış noktasında bulunan fiziksel bir POS (satış noktası) terminaline eşdeğerdir. Satıcı hesabı sağlayıcısı, genellikle ödeme ağ geçidinden ayrı bir şirkettir. Bazı ticari hesap sağlayıcılarının kendi ödeme ağ geçitleri vardır. Ancak şirketlerin çoğu 3. taraf ödeme ağ geçitlerini kullanır.

Ödeme hizmetinin genellikle iki bileşeni vardır:

  • Satıcının güvenli bir şekilde oturum açmasına ve kredi kartı numaralarını girmesine izin verebilen sanal terminal

  • Satıcının web sitesinde gerçek zamanlı işleme izin vermek için alışveriş sepetinin bir API aracılığıyla ağ geçidine bağlanmak

Ödeme hizmeti, bir banka tarafından müşterilerine sağlanabilir. Bununla beraber bir ödeme hizmeti sağlayıcısı gibi ayrı bir hizmet olarak özel bir mali hizmet sağlayıcı tarafından da sağlanabilir. Bununla birlikte, web sitesi, cep telefonu veya etkileşimli sesli yanıt hizmeti gibi bir ödeme portali ile ön uç işlemci veya alıcı banka arasında bilgi aktarımı yoluyla bir ödeme işlemini kolaylaştırır.

Payment Gateway İşlem Süreçleri

Bir müşteri, ödeme hizmetini kullanan bir satıcıdan bir ürün sipariş ettiğinde, ödeme hizmeti şirketi işlemi işlemek için çeşitli görevleri yerine getirir.

  • Müşteri, “Siparişi Gönder” veya eşdeğer bir düğmeye basarak web sitesinde bir sipariş verir veya belki de otomatik bir telefon yanıtlama hizmeti kullanarak kart ayrıntılarını girer.

  • Sipariş bir web sitesi üzerinden ise, müşterinin web tarayıcısı, tarayıcı ile üye işyerinin web sunucusu arasında gönderilecek bilgileri şifreler. Diğer yöntemler arasında, SSL (Güvenli Yuva Katmanı) şifreleme yoluyla yapılabilir. Ödeme hizmeti, işlem verilerinin satıcının sistemlerini atlayarak müşterinin tarayıcısından ağ geçidine doğrudan gönderilmesine izin verebilir. Bu, müşteriyi web sitesinden başka bir yere yönlendirmeden satıcının Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) uyumluluk yükümlülüklerini azaltır.

  • Satıcı daha sonra işlem ayrıntılarını ödeme ağına iletir. Bu, ödeme hizmeti tarafından barındırılan ödeme sunucusuna başka bir (SSL) şifreli bağlantıdır.

  • Ödeme hizmeti, mesajı XML’den ISO 8583’e veya bir varyant mesaj formatına (EFT Anahtarları tarafından anlaşılan format) dönüştürür ve ardından işlem bilgisini satıcının alıcı bankası tarafından kullanılan ödeme işlemcisine iletir.

  • Ödeme işlemcisi, işlem bilgilerini kart kuruluşuna iletir (Örneğin Visa/MasterCard/American Express). Bir MasterCard kullanılmışsa, kart kuruluşu aynı zamanda kartı veren banka olarak hareket eder. Bundan sonra ödeme hizmetine doğrudan onaylanan veya reddedilen bir yanıt verir. Aksi takdirde, kart kuruluşu işlemi doğru kartı veren bankaya yönlendirir.

Beyaz Etiketli Ödeme Ağ Geçidi

Bazı ödeme hizmeti sistemleri, ödeme hizmeti sağlayıcılarının, e-ticaret platformlarının, ISO’ların, satıcıların veya satın alan bankaların ödeme hizmeti teknolojisini tamamen kendi başlarına markalamasına olanak tanıyan beyaz etiket hizmetleri sunar. Bu, PSP’lerin veya diğer üçüncü tarafların, şirkete ödeme işlemleri ve ek risk yönetimi ve uyum sorumluluğu getirmeden uçtan uca kullanıcı deneyimine sahip olabileceği anlamına gelir.

Bir Sonraki Adımınız…

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin!

Uyum Çözümleri

Avrupa
Almanya
Polonya
Serbia
Sırbistan

© Melasoft Information Technologies