Tayvan Mali Dijitalleşme Süreci

Tayvan e-Faturaya Geçişe Hazır

Ocak 2021’den bu yana Tayvan sınırları içinde, yabancı veya ulusal herhangi bir şirketin e-fatura kesmesi gerekiyor. Buna uyulmaması Tayvan Maliye Bakanlığı (TMB) tarafından yaptırım uygulanması anlamına gelebilir. Öte yandan Tayvan, kâğıt faturayı elektronik faturayla tamamen ikame etme hedefine ulaşmıştır. 2000 yılından bu yana, hükümet e-fatura için birden fazla girişim başlattı. 2006 yılında, entegre bir hizmet platformu aracılığıyla e-fatura sürecini planlamak ve standartlaştırmak için bir program başlatıldı. Ardından, 2018 yılında TMB, bu Aralık ayında tüm vergi mükelleflerini kapsayan bir uygulama yoluyla e-faturanın kullanımını zorunlu kıldı. Tayvan e-Faturaya geçişe hazır bir görüntü sergiliyor. Bu durum hem mali disiplin hem de mali sürdürülebilirlik açısından önemli.

Tayvan e-Fatura- eGUI

Tayvan e-faturaya geçişe hazır olarak kendi fatura biçimini tanıttı.

GUI veya eGUI olarak da bilinen “Electronic Government Uniform Invoice” adı verilir. EGUI, internet veya diğer elektronik yöntemlerle gönderilen veya alınan bir faturadır. E-faturanın kullanımı, Tekdüzen Fatura Kullanım Yöntemi normu ile tanımlanmaktadır.

İdari Ön Koşullar:

Elektronik olarak faturalandırmak için şirketlerin aşağıdaki şartlara uyması gerekir:

  • Ekonomi Bakanlığı tarafından verilmiş endüstriyel ve ticari bir sertifikaya sahip olmak.
  • Mevzuata göre ulusal faturalama platformuyla ara yüz oluşturan bir katma değerli merkez ve bir elektronik fatura sağlayıcısı kiralamak.
  • Şirketler, faturalarını hükümetten talep edilen önceden belirlenmiş seri numarası ile tanımlamalı.

Tayvan’ın e-fatura Sistemi

Müşteriler yapılan alış/satış sonucunda e-faturayı imzalar. Ardından ilgililere teslim edildikten 7 gün sonra TMB’nin “Platform” olarak bilinen e-Faturalama platformuna elektronik olarak gönderilmelidir. Böylece müşteriler faturalarını PDF formatında e-posta yoluyla alır.

Biçim

E-faturanın formatı, XML formatına dayalı MIG-3.2.1’dir. PDF ayrıca hükümet şartnamelerine uygun olmalıdır.

Depolama

E-faturaların iptali, satışın iadesi, satın alımın geri çekilmesi veya indirimi işlemin karşı tarafı tarafından onaylanmalıdır. İşletme ayrıca faturayla ilgili onay mesajını ve onay belgelerini en az 5 yıl süreyle arşivlemelidir.

Melasoft tayvan e-fatura. tayvan e-faturaya geçişe hazır. uyum çözümleri. bilişim teknolojisi, dijital çağ, egui, xml, peppol.