Vietnam e-Faturalandırma Süreci

Vietnam, 119 no.lu kararnamenin onaylanmasıyla 2018 yılında e-faturalandırma sürecine başladı. Yeni kararnameye göre, şirketler için uyum süresi iki yıla uzatılmıştır. Ancak devam eden Covid-19 süreci ve diğer zorlu sınamalar Vietnam hükümetinin, e-faturanın zorunlu kullanımını 123/2020 / NĐ-CP Kararnamesi uyarınca Temmuz 2022’ye kadar ertelemesini zorunlu hale getirmiştir.

Kararname, Vietnam için dijitalleşmeyi ilerletmeye ve kamu ve özel sektörde (B2B2G) e-faturalandırmayı yaygın bir uygulama haline getirecek belirleyici bir adımı temsil ediyor. Kararnamenin amacı, ticari rekabet gücünü artırmak ve vergi sahtekârlığıyla mücadele etmektir.

1 Temmuz 2022’de neler değişecek?

123/2020 / NĐ-CP sayılı Kararname, Vietnam’daki şirketler ve vergi mükellefleri için 31 Ekim 2020’de sona eren iki yıllık e-fatura uyum sürecini kurar ve düzenler. Bu bağlamda, mal veya hizmet sağlayan şirketlerle vergi mükelleflerinin e-fatura düzenlemeleri gerekecektir. Bundan dolayı, kâğıt biçiminde basılan faturalar vergi dairesinden alınmış olsa dahi geçerli olmayacaktır.

E-fatura düzenlemek için vergi mükelleflerinin öncelikle Vergilendirme Genel Dairesi’nin (GDT) web sitesine kaydolmaları ve onay almaları gerekir. GDT’nin çıkardığı Yönetmelikler iki tür fatura belirler: GDT kimlik kodlu faturalar ve GDT kimlik kodu içermeyen faturalar.

Kimlik kodu, e-faturada vergi mükellefleri tarafından sağlanan bilgiler kullanılarak vergi dairesi tarafından verilir. Bu kod alıcıya gönderilmeden önce e-faturaya eklenmelidir.

Vietnam’da e-faturalandırmanın özellikleri

Maliye Bakanlığı’nın ilgili genelgesi, e-fatura uygulamasının teknik gerekliliklerini detaylandırmaktadır. Buna göre, Vietnam’daki e-faturaların XML formatında olması, dijital imzası olması ve 10 yıl süreyle güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Vergi mükellefleri, e-faturalardaki verileri doğrudan veya yetkili bir servis sağlayıcı aracılığıyla vergi makamlarına iletmelidir.

Vietnam’daki e-fatura sağlayıcıları için gereksinimler nelerdir?

E-fatura hizmet sağlayıcısı, GDT tarafından şart koşulan tüm mali, yasal ve teknik gerekliliklere uymalıdır:

  • Güvenli bağlantı. GDT ile haftanın 7 günü 24 saat bağlantı sağlama.
  • Çoklu cihaz erişiminin sağlanması. Kullanıcı bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonları gibi bir dizi farklı cihaz türünü destekler.
  • Güvenli bağlantılar. Katılımcılar arasında değiş tokuş edilen verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü korumak.
  • Veri kurtarma sistemine sahip olmak.
  • Faturanın korunması. Belgelerinizin güvenliğini ve bütünlüğünü garanti eden elektronik fatura saklama ve saklama hizmetleri sunar. Saklanan veriler de çevrimiçi danışma için mevcut olmalıdır.
  • Sağlayıcınız, Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan veri bağlantı standartlarına ilişkin tüm gerekliliklere uymalıdır.